středa 28. května 2014

Vláda papírů končí, poslední krůčky k vítězství [MM]

Je to tak. Fakt to vypadá, že už je většina papírování za mnou. Tedy, rozumějte, toho českého papírování. V US toho ještě bude dost, o to strach nemám.

Poslední díl skládačky

Před pár dny jsem si projel checklist toho, co mám mít zařízené, abych mohl pro vízum na ambasádu. Prakticky všechno jsem měl, jen jsem si všiml, že lidé žádající o J-1 (studentské vízum), musí k již zaplaceným $160 ještě vypláznout dalších $180 za SEVIS fee. Poplatek pokrývá to, že mě, jednoho studenta, zanesou do jejich Exchange Visitors Database. Nevím kolik ten úředník co buší formuláře do počítače bere, ale Bill Gates hadr.

Konvence? Bitch, please

Nic naplat, jdu na web, kde se tyhle srandy platí. Dostanu se k potřebnému formuláři, vyplním asi 10 polí osobníma údajema a číslama z dokumentů co přišly z US a instinktivně kliknu pod formulářem na tlačítko vpravo. Tam bývá a má být OK, potvrdit, odeslat, nebo něco podobného. Co myslíte, že bylo tady? Start Over. Začít znovu. Celý formulář se zahodil a tradá, vypiš si ho znova. $#^!

Den D

Konec dobrý, všechno dobré. Přišla středa a byl čas se vydat na ambasádu. Ze strahova procházka na Petřín, lanovkou dolů a dvě zastávky na Malostranský náměstí. Za tu dobu se stihlo počasí z docela rozumný změnit v prší jak krysa. V ulici Tržiště, kde má ambasádu spousta zemí, to vypadalo jak na hraničním přechodu. Všechny projíždějící auta byly zastavený, policajt se ptal řidiče co tu chce, zatímco druhý obcházel auto a se zrcátkem a detektorem kovu koukal zespodu na podvozek, jestli tam není nějaká divnost.

Před americkou ambasádou fronta 4 lidí a opravdu, museli jsme čekat venku. Už abych mohl stát v tom dešti, museli si ověřit, že tu mám sjednanou schůzku. Když se pak najednou přiřítilo 15 asituristů a utvořili hlouček kolem dveří, zevnitř vyběhl securiťák, aby pomohl dvěma chlapíkům venku s tímhle davem. Napětí se dalo krájet. Serious business.

Uvnitř mě čekala klasická letištní procedura. Jen s tím, že mobil musim odevzdat, dají mi ho až půjdu ven. U přepážky jsem pak odevzdal potřebné papíry a ... čekal. Schůzku jsem měl domluvenou na 10:00, na řadu jsem přišel +/- v 10:40 (soudě podle času kdy jsem vyšel ven, mobil mi zabavili a hodiny nikde nebyly). Pěknou dobu jsem si teda poseděl a zjistil, že bez mobilu při čekání naprosto nevim co dělat. Věci na čtení jsem s sebou neměl, čekal jsem že to bude rychlejší. Alespoň že mi dali letáček s informacema o Human trafficking, obchodu s lidmi.

Po nějakém čase mě konečně zavolali k jiné přepážce. Za ní seděla anglicky mluvící slečna a tady už to jelo - Jak se máte? Tady vám vezmeme otisky prstů. Proč jedete do US? Na jak dlouho? Kam? Kdo vám to platí? Kde tu studujete? Ještě, že jsem si přečetl ten leták, zkouší z něho! Měl jsem stručně popsat, o čem to bylo. Nakonec se zeptala, jestli vím číslo na policii a pak už jen Congratulations! Your visa has been approved. Tuhle zkoušku jsem dal. Zase o krok blíž!


Žádné komentáře:

Okomentovat