čtvrtek 21. srpna 2014

Ticho před bouří [MM]

Od posledního postu jsou to skoro tři měsíce. Zapáleným čtenářům (hlavně p. Janu Husovi) se omlouvám, že museli tak dlouho čekat. Tohle je poslední update ještě z ČR.

Previously on UC-2014

Je to už hodně dlouho, co jsem žádal o vízum. Dva dny po podání žádosti mi přišel pas, ale vízum nikde. Čekal jsem týden, a pořád nic. Tak jsem se tedy jal napsat na ambasádu, kde mi sdělili, že vízum určitě v pasu posílali. Takže se do pasu podívam a opravdu, na stránce je tam nalepené vízum. /facepalm. Upřímně jsem si myslel, že mi přijde nějaký lejstro, A4, nebo tak něco. Netušil jsem, že vízum se lepí do pasu. Idiot. 


Vždycky je co zařizovat


Minulý post jsem optimisticky nadepsal "vláda papírů končí". Jenže jak známo, neříkejte hop, dokud nepřeskočíte. Ještě nás čekalo zařízení si pojištění. Ještě v červnu přišel e-mail s informacemi o pojištění - máme povinně pojištění od fy. xyz. Ročně vyjde na $1000. (~20.000,-). A přitom je asi tak na všem spoluúčast. Dost divný. Každopádně spolu se všema mýma českýma spolujezdcema jsem to hodil za hlavu. Deadline byla až někdy 8.8., takže nazdar.

Ještě že jsme to nijak neřešili. Týden před deadlinem totiž přišel e-mail, kde nám drahý Union oznámil, že všechno je jinak, minulý carrier (xyz) už neplatí a pojištění bude od jiného, řekněme abc. Výhoda je, že jsme v něm všichni automaticky, nemusíme ani hnout prstem. Nevýhoda pak to, že stojí $1250 (~25.000,-). Ale aspoň nám k tomu byli schopní říct o něco víc než k tomu minulému. Pořád ale nevím konkrétní částky spoluúčasti, výše plnění... prostě toho, co u nás je hned první informace při sjednávání pojištění. (mimochodem, celoroční pojištění od České Pojišťovny pro české studenty v US vyjde na 18.000,- ... ale smůla, to od školy je prostě povinný, pa)

Leaving on the jet plane

Další takovou věcí, co by si člověk měl zařídit, když chce letět do USA je letenka. Cenový podmínky mě trochu děsily (economy jednosměrný let za 14.000 s tím, že s sebou nemůžu mít zavazadlo.. ou). Naštěstí dík Michalovi Majerovi a jeho známému co se v tom trochu orientuje máme zpáteční s klasickýma podmínkama za necelých 18.000,- .. a to se vyplatí. Letenku tedy máme, 1. září odlétáme a vůbec to vypadá, že všechno v pohodě, ne?

Ne. Napsali jsme mail na Union, že přiletíme do NYC 1. září někdy pozdě večer. Načež nám odepsali, že to je pozdě, že nestíháme 2. ráno nějakej program, takže máme přiletět dřív. Jo. Ale letenky už máme a přebookovat zrovna moc nešly. Naštěstí nám vyšli vstříc a dokonce pro naši pozdní skupinu vypravili z vlakovýho nádraží shuttle. Potěšilo.

Letíme Praha-Londýn-NYC, snad teda doletíme. V médiích se začíná objevovat zpráva, že islandská sopka Bárðarbunga by mohla bouchnout, čímž by se (podobně jako s Eyjafjallajökull) poměrně zkomplikovala letecká doprava. O horších možnostech ani nemluvě.

Smetánka

Před pár dny (15. 8.) jsem obdržel e-mail honosně nadepsaný Special Invitation to President's House. ego++; Jedná se o nějakou fancy uvítací večeři pro exchange studenty (i.e. nás). Co mě ale překvapilo, byla informace "attire is business casual". U nás jsem se nikdy nesetkal s tím, že by u nějaké akce byl předepsaný dress code. Holt v US maj jinej styl. Nebo to možná bude tím, že většina mých akcí jsou punk/metalové koncerty nebo sezení u piva v hospodě. Dávam tomu 50/50.

Po vygooglení toho, co vlastně takovej business casual obnáší jsem si uvědomil, že v těch drahocenných 10 dnech co mi tu zbývají ještě budu muset podstoupit oběť největší - jít nakupovat. Hadry. Fuj.

Buddy a roomie

Taky přišly informace o mým buddym a spolubydlícím. Z toho co jsem pochopil, to mají jinak než u nás. U nás si domáci studenti (my) vybíráme z těch zahraničních co přijíždí - každý koho chce, jaký stát nebo pohlaví ho zajímá ( ͡° ͜ʖ ͡°). U nich jsme ale byli k sobě "přiřazeni", a buddy ještě na moje pozdravy neodpověděl, takže kdoví, co z toho vlastně bude.

Další mail byl o mém spolubydlícím. Dostali jsme navzájem svoje jména a číslo pokoje. Budeme bydlet v tom rohovým mezi stromama (pod křížkem ve vyhledávacím poli):

Screenshot z Google Earth z mobilu, proto ty nesmysly kolem

Můj spolubydlící si mě teda našel na fb a už jsme bffs. Je to Francouz. Jenom mi trochu překvapilo, že je ještě mladší než Klára, moje sestřička (nar. 1995). Docela chudák, když si ani to pivo nedá.

Bring Me the Day to Remember

Jen tak kdyby náhodou jsem se díval na BMTH, kdy budou kde koncertovat. A hele, v září mají tour po USA. A hele, s A Day To Remember. Super, ještě kde? Albany. Extrémně super. Albany je město přímo sousedící s Schenectady, kde budu. Jezdí tam MHD, je to kousek, a to i na naše evropský poměry. Takže abych se správně aklimatizoval, 8. září si jdu hned trochu zamoshovat na BMTH&ADTR. Me likey.

Bye

A teď už jenom zabalit. Pár trik, check. Kalhoty, check. Sluchátka, ztracena. Ponožky, check. Šála Viktorky a HC Plzeň, check. (táta tvrdí, že musim reprezentovat) Vlajka, check. Fernet, check. Až na pár drobností to snad bude všechno. Teď už mě jenom čeká Union Teambuilding, rozlučková párty v Plzni a cesta na pana Havla. Příští update již s obrázky!

pa cestovatel objevuje ameriku
Žádné komentáře:

Okomentovat